dossierverantwoordelijke: Ann Gillard

bevoegde schepen: Tinne Alaerts

 

Feiten en context:

Voor het opnemen van de regierol in het kader van het BOA-decreet heeft het  lokaal bestuur voor 2026 een tijdelijke boost-subsidie ontvangen. Deze middelen moeten verplicht worden ingezet om de uitrol van het BOA-decreet een extra boost te geven.

 

Juridische grond:

Decreet houdende de organisatie van buitenschoolse opvang en de afstemming tussen buitenschoolse activiteiten van 3 mei 2019- Besluit van de Vlaamse Regering van 9 juli 2021 over het lokaal beleid, de samenwerking en de subsidie voor buitenschoolse opvang en activiteiten- Besluit van de Vlaamse Regering van 5 september 2025 tot toekenning van een eenmalige subsidie voor de realisatie van de lokale regie van buitenschoolse activiteiten

 

Motivatie:

De boost-subsidie is een tijdelijke Vlaamse subsidie die lokale besturen ontvangen in 2026 om zich voor te bereiden op het BOA-decreet. Als lokaal bestuur kunnen we deze middelen inzetten voor het uitbouwen van kwalitatieve en geïntegreerde BOA-aanbiedingen (zoals infrastructuur, speelmateriaal en vergroening), het versterken van organisatorische capaciteit (zoals procesbegeleiding, coördinator of BOA-regisseur), en het opzetten van lokale samenwerkingsverbanden en erkennings- en handhavingskaders. De BOOST-subsidie mag worden gereserveerd binnen de periode tot eind 2026, maar moeten volledig besteed zijn tegen 31 december 2026. Het resterende bedrag wordt nadien door Vlaanderen terug gevorderd.
 

Subsidiereglement voor speelomgeving. Als gemeente willen we een  deel van de Vlaamse BOOST-middelen inzetten voor de verbetering van de gedeelde infrastructuur en speelomgeving die gebruikt wordt door zowel de school als de buitenschoolse opvang. De subsidie heeft als doel de kwaliteit van de opvangomgeving te versterken door investeringen in duurzame inrichting, infrastructuur en spelmateriaal die zowel tijdens de schooluren als  tijdens de opvangmomenten beschikbaar zijn voor de kinderen. Om de infrastructuur en het (spel)materiaal in de niet-gemeentelijke kleuter- en basisscholen te optimaliseren in functie van kwaliteitsvolle buitenschoolse opvang, wordt een subsidiereglement uitgewerkt. Voor dit reglement wordt een éénmalig bedrag van 25000 EUR voorzien. Elke school ontvangt een vast basisbedrag van 8000 EUR en het resterend bedrag wordt verdeeld op basis van het aantal ingeschreven leerlingen op 1 februari van het voorafgaande schooljaar, volgens de meest recente officiële leerlingtellingen, mits: Het projectplan wordt opgesteld in samenwerking met de huidige opvangpartner en het voldoet aan minstens één van de opgelegde doelstellingen: het creëren van een aantrekkelijke en stimulerende speelomgeving; het versterken van speelkansen voor kinderen; het voorzien van voldoende rust-, ontmoeting- en belevingsruimtes; het verhogen van de toegankelijkheid of inclusiviteit van de speelomgeving; het verbeteren van de kwaliteit van de gedeelde opvanginfrastructuur. De subsidie kan worden aangevraagd vanaf 1 september 2026 tem 31/10/2026 en de uitgaven moeten uiterlijk op 31 december 2026 gerealiseerd zijn. Zie bijlage voor het reglement.  

 

Financiële gevolgen:

Het bedrag zal verrekend worden op budgetrekening : 2026/ACT-040104/0800-00/6640000- Toegestane investeringssubsidies

Budget

Beschikbaar

Uitgave

Saldo

€ 25.000

€ 25.000

€25.000

€ 0

 

eenparig aangenomen.
 

 

Besluit:

De gemeenteraad stelt het subsidiereglement speelomgeving boost vast.

Disclaimer

Register der bekendmakingen

Deze webpagina vormt het openbare register van gemeentelijke reglementen en verordeningen, in overeenstemming met het besluit van de Vlaamse regering van 28 april 2023 betreffende de bekendmakingen en raadpleegbaarheid van besluiten en documenten van het lokale bestuur met betrekking tot de manier waarop ze moeten worden bijgehouden.

Wanneer een publicatie wordt uitgevoerd, zal er een expliciete "bundel" van het document worden opgeslagen. Op dat moment is het document inhoudelijk niet meer aanpasbaar door de gebruiker.

Deze "bundel" bestaat uit:

Al deze gegevens staan in een aparte publicatie omgeving die beveiligd en toegankelijk is voor een beperkt aantal personen.